#PodrozujPoPlanszy [3]

Opublikowano: piątek, 05, czerwiec 2020

podrozuj po planszy fudzi

Dzięki naszym grom możecie odwiedzić różne zakątki świata! Prezentujemy cykl #PodrozujPoPlanszy - gdzie opisujemy lokalizacje występujące w naszych tytułach ;-)

Dowiecie się z nich ciekawostek związanych z danym miejscem oraz nawiązań w grze. Tym razem zapraszamy Was do Japonii na górę Fudżi!

Fudżi
Najwyższa góra w Japonii jest jedną z najbardziej znanych na świecie! Co ciekawego skrywa ten aktywny wulkan?

Suche (jak większość naszych gier) fakty:
- Państwo: Japonia
Położenie: Prefektura Shizuoka, Prefektura Yamanashi
Wysokość: 3776 m n.p.m.
Ostatnia erupcja: 16 grudnia 1707

Miejsca, na które warto zwrócić uwagę oraz kilka ciekawostek związanych z Fudżi:

- Wokół Fudżi znajduje się pięć jezior: Kawaguchi, Shōji, Yamanaka, Motosu oraz Sai. Razem z wodospadem Shiraito i lasem Aokigahara tworzą one Fuji-Hakone-Izu - Słynny Park Narodowy. Do parku należy też miejscowość Hakone z licznymi gorącymi źródłami oraz półwysep Izu. Ten ostatni znany jest ze źródeł termalnych Atami, ogrodu botaniczno-zoologicznego, a także wulkanicznego pasma górskiego z najwyższym szczytem Bansaburō-dake. Park współtworzy również archipelag wulkanicznych wysp Izu. 121 695 hektarów wspaniałych widoków!

- Na sam szczyt Fudżi można wejść tylko w lipcu oraz sierpniu. Prowadzą do niego cztery szlaki, a każdy z nich podzielony jest na 10 stacji. Droga asfaltowa prowadzi do 5 stacji i do tego poziomu w sezonie można dostać się autobusem rejsowym.

- Góra to nie jeden wulkan, a aż 3! Złożona jest z trzech stożków wulkanicznych będących pozostałością różnych wiekowo faz wulkanizmu oraz utworów niewidocznych na powierzchni. Fudżi położona jest na węźle potrójnym, czyli miejscu, gdzie spotykają się trzy płyty tektoniczne: amurska, ochocka i filipińska.

- Kiedyś (aż do początku epoki Meiji - 1868 rok) kobiety miały zakaz wchodzenia na szczyt Fudżi. Dzisiaj góra-wulkan jest ulubionym celem turystów, szczególnie tych ceniących aktywne formy spędzania wolnego czasu.

- Fuji Shibazakura Festival - Jedną z wiekowych japońskich tradycji jest hanami, czyli zwyczaj podziwiania kwiatów. Wiosną organizowane są specjalne kwiatowe festiwale. Fuji Shibazakura to jeden z najbardziej znanych i malowniczych. Odbywa się w okolicach Kawaguchiko - jednego z miast nieopodal góry. Festiwal trwa od połowy kwietnia do początku czerwca, a najlepszym okresem na wizytę jest zazwyczaj początek maja. Ponad 800.000 kwitnących różowych, białych i fioletowych kwiatów tworzących niekończące się barwne dywany na tle wulkanu Fudżi… Dookoła pełno malutkich straganów z lokalnymi produktami, smakołykami i pamiątkami - To robi wrażenie!

- Ze względu na swój wulkaniczny charakter oraz położenie blisko morza, wysokość góry Fudżi względem jej podstawy jest zbliżona do wysokości bezwzględnej szczytu i wynosi około 3000 metrów!

- W 2013 roku, Fudżi została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego - święte miejsce, a także źródło inspiracji, jak sami wiemy również dla planszówek ;-)

Zapraszamy do odwiedzenia Fudźi jak na razie na planszy! ;-)