#PodrozujPoPlanszy [2]

Opublikowano: poniedziałek, 06, kwiecień 2020

kostaryka

W poprzednim artykule z cyklu #PodrozujPoPlanszy zaprezentowaliśmy ciekawostki związane z Wyspą Skye. Tym razem zapraszamy Was na Kostarykę!

Piaszczyste plaże, rafy koralowe, aktywne wulkany oraz pełna dzikich zwierząt dżungla – takie atrakcje oferuje Kostaryka! Co warto zobaczyć w tym pięknym państwie?

Suche (jak większość naszych gier) fakty:
- Położenie: Leży nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Nikaraguą i z Panamą.
- Stolica: San José – Największe miasto Kostaryki.
Powierzchnia: 51 100 km2

Miejsca, na które warto zwrócić uwagę oraz kilka ciekawostek związanych z Kostaryką!

- Fauna i Flora – Kostaryka ma niesamowicie wysoki poziom różnorodności biologicznej. Na jej obszarze występuje ponad 500 tysięcy gatunków  (prawie 4% wszystkich szacowanych gatunków na całym świecie!). Wiele z tych gatunków nie występuje nigdzie indziej na Ziemi – między innymi węże, jaszczurki, żabowate czy też ptaki.

kostaryka1

zdjęcie autorstwa BoardgameShot

- 1949 r. – Kostaryka jako pierwszy kraj w historii zniosła armię. Od tamtej pory utrzymuje jedynie paramilitarną policję!

Wulkany – Na terenie tego kraju znajduje się aż 112 wulkanów. Irazu – najwyższy z nich ma wysokość 3432 metrów n.p.m. Nie wszystkie z nich są aktywne, a niektóre wypełnione są jeziorami kraterowymi.

- Parki Narodowe – Aż 25% powierzchni Kostaryki stanowią właśnie parki narodowe!

- San José – Położona w Centralnej Dolinie stolica Kostaryki to kulturalne oraz finansowe centrum całego państwa. Lokalizacja miasta jest idealna, aby właśnie z niej podróżować we wszystkie zakątki. Samo San José warto jest zwiedzić pieszo – tętniące życiem ulice, niesamowicie przyjaźni mieszkańcy, parki publiczne pozwolą poczuć klimat tego miejsca.

- Park Narodowy Manuel Antonio – Tropikalne lasy przechodzące w piaszczyste plaże, wybrzeża Oceanu… To właśnie w tym rezerwacie można zaobserwować te widoki. Miejsce to słynie z bogatej fauny i flory (Tak, tukany oraz kapucynki z żetonów gry również możecie tu napotkać!), a także z wielu atrakcji takich jak spływ kajakowy czy też zwiedzanie Jaskiń Damas.

- Quepos – To miasteczko położone jest niedaleko Manuel Antonio, a jego urokliwe ulice z licznymi barami oraz restauracjami przyciągają turystów. Wspaniałym terminem na odwiedziny Quepos jest luty, ponieważ wtedy odbywa się tutaj coroczny festiwal morza – Festiwal Del Mar.

- Ciudad Quesada – Miasto to jest w pewnym rodzaju skansenem, gdzie możemy przyglądnąć się jak na co dzień żyją mieszkańcy, a okoliczne piękne pagórki zachęcają do ich odkrywania na spacerach. Nieopodal tej rolniczej stolicy Kostaryki znajdziemy równie przyciągające wzrok wodospady oraz wulkaniczne źródła.

- Limon – W 1502 roku to właśnie na te tereny przybył Krzysztof Kolumb ze swoją wyprawą. Miejsce to jest głównym miastem portowym Kostaryki, a w pobliżu można wylegiwać się na cudownych plażach oraz zwiedzić kilka parków narodowych.

Prawda, że warto odwiedzić Kostarykę? Tymczasem zapraszamy Was do podróżowania po jej tropikalnych lasach na planszy!

kostaryka2

zdjęcie autorstwa BoardgameShot

 

comments