Wakacyjne podsumowania

Opublikowano: piątek, 26, lipiec 2019

Wakacje to czas na odpoczynek po pracowitym początku roku i nabranie sił na kolejne wyzwania. Upalna pogoda zachęca do wypoczynku (także przy planszówkach), ale i każe z sentymentem wspominać chłodniejsze miesiące, kiedy temperaturę podnosiło nie ukryte za chmurami słońce, a gorące nowości na stołach wielbicieli gier.
Rzućmy okiem na to, co w tym roku już za nami.

Nowości

Pierwsze półrocze przyniosło nam cztery znakomite nowości.

Azul: Witraże Sintry - nowa gra Michaela Kieslinga, nawiązująca do ubiegłorocznego przeboju - Azul. Tym razem wielbiciele układania przepięknych azulejos mają okazję zmierzyć się z delikatną materią, jaką są szklane płytki kolorowych witraży w pałacu w Sintrze. Czy ciekawsze jest zdobienie ścian płytkami czy tworzenie barwnie przeszklonych okien - tu zdania są podzielone, ale niewątpliwie kolejna gra z serii cieszy oko i rozgrzewa umysły.

Patchwork Doodle - młodszy brat Patchworka i Patchworka Express, których twórcą jest Uwe Rosenberg, wpisuje się w popularny ostatnio nurt tzw. "wykreślanek". Kostka, kredki i notes z kartkami do rozgrywki to zawartość pudełka kompaktowych rozmiarów , które znakomicie zmieści się w wakacyjnym bagażu podręcznym. Rzut kostką wskazuje, jaki kawałek materiału należy umieścić w projekcie barwnej kołderki. Projektant, który potrafi zrobić to najefektywniej, zdobędzie najwięcej punktów i zostanie zwycięzcą.

Fudżi - bohaterowie nowej gry Wolfganga Warscha wyruszyli na wyprawę. Jednak wulkan Fudżi nie okazał się zbyt przyjazny i jedynym ratunkiem jest ucieczka przed lawą. Bez dobrej komunikacji i kooperacji między graczami nie ma szans na uchronienie się przed niebezpieczeństwem, potrzebne też będzie trochę szczęścia przy rzucie kośćmi, aby całą wyprawa zakończyła się szczęśliwie.

Blackout Hongkong - autor wydanych przez nas gier takich jak Great Western TrailWyspa Skye i Mombasa tym razem przenosi graczy do Hongkongu. Ale zdecydowanie nie jest to wakacyjny relaks - w Hongkongu zapanowała ciemność, a celem każdego z graczy jest zabezpieczenie dzielnic pogrążonego w ciemności i chaosie wielkiego miasta. Sprawne zarządzanie zespołem złożonym z ochotników i specjalistów, dobre wykorzystanie zasobów to recepta na sukces i przywrócenie spokoju.  Eurogracze na pewno odnajdą w tym tytule wszystko, co lubią.

NGR


Pierwsza połowa roku to też czas podsumowań ubiegłorocznych dokonań. Tym razem uznanie Kapituły nagrody Planszowa Gra Roku znalazły dwa nasze tytuły - w kategorii "Najlepszy dodatek" zwyciężyła Great Western Trail - Kolej na Północ, a grą z najlepszą grafiką został  Azul. W plebiscycie "Złoty Pionek", w którym nagrody przyznają członkowie zrzeszeni w grupie Kluby Gier Planszowych doceniając tytuły, po które najchętniej sięgają gracze wyróżnienie w kategorii gier dwuosobowych otrzymał nasz Patchwork,

Ogłoszenie wyników konkursu Nagroda Roku odbyło się w Poznaniu, na Festiwalu Fantastyki Pyrkon, który był jedną z wielu imprez, na których można było nas spotkać. Wydawnictwo Lacerta pojawiło się w tym roku w wielu miejscach na planszówkowej mapie Polski. Byliśmy w Gdyni na festiwalu Gramy, we Wrocławiu na Gratislavii, w Gliwicach na Planszówkach w Arenie Gliwice, Warszawskich Targach Fantastyki, festiwalu OstrowPlansze w Ostrowie Wielkopolskim, Grand Game Festiwal w Słupsku i wielu innych. 


Po pracowitym pierwszym półroczu przyszedł czas wakacyjnego odpoczynku, choć nie będzie on trwał długo. Już planujemy kolejne spotkania z graczami na imprezach, które odbędą się po wakacjach, wypatrujcie nas  m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, zajrzyjcie na stoisko, żeby porozmawiać i spróbować tego, co juz dla Was mamy i tego, co planujemy. Do zobaczenia :)

comments